Urząd skarbowy jest jedną z najważniejszych państwowych jednostek budżetowych. Wraz z naczelnikiem, który spełnia funkcję organu administracji niezespolonej w terenie podlegającym Ministrowi Finansów, jest również organem podatkowym pierwszej instancji. Rolę organu odwoławczego od decyzji naczelnika urzędu skarbowego sprawuje dyrektor izby skarbowej.
Wyspecjalizowane, wojewódzkie urzędy skarbowe (20 na teranie całego kraju) zajmują się obsługą poszczególnych kategorii płatników (różne rodzaje podatków). Taka obsługa odbywa się ze względu na podmiot, przedmiot lub zakres terytorialny. Generalnie jest to więc instytucja ingerująca w podatki wszystkich obywateli – przede wszystkim tych prowadzących własną działalność gospodarczą.
Do podstawowych obowiązków każdego urzędu skarbowego należą między innymi:
– wykonywanie kar majątkowych, w zakresie określonym w przepisach Kodeksu Karnego Wykonawczego i Karnego Kodeksu Skarbowego,
– wykonywanie egzekucji administracyjnych wszelkich należności pieniężnych od podatników (np. w przypadku niedopełnienia terminów podatkowych),
– prowadzenie dochodzeń w sprawach o przestępstwa i wykroczenia skarbowe,
– prowadzenie kontroli podatkowych (między innymi kontrola podatkowa VAT),
– ustalenie i pobór podatków, a także nieopodatkowanych należności budżetowych,
– podział i przekazywanie dochodów budżetowych pomiędzy budżetem państwa a budżetami gmin,
– rejestrowanie podatników (nadawanie numerów NIP) i przyjmowanie deklaracji podatkowych (np. e-pity).
Zadania i operacje wykonywane przez urzędy skarbowe bazują głównie na przepisach prawa podatkowego i skarbowego (regulacja zobowiązań podatkowych). Istotną kwestią dla podatników jest znajomość aktualnych przepisów podatkowych oraz zastosowanie ich w praktyce. By w prosty sposób usystematyzować zagadnienia podatkowe można przystąpić do kursu typu szkolenia podatki, gdzie w przystępny sposób zostaną wyjaśnione najistotniejsze zagadnienia PIT, CIT, VAT.
W niektórych przypadkach stosowany jest tzw. zastaw skarbowy, czyli odpowiednie zabezpieczenie zapłaty podatków. W razie jakichkolwiek wątpliwości każdy podatnik może skonsultować się z doradcą podatkowym (np. w sprawie indywidualnych interpretacji podatkowych).
Zasady składania E-deklaracji podatkowych
Urzędy skarbowe w Polsce z każdym rokiem wychodzą naprzeciw oczekiwaniom podatników, dbając przede wszystkim o ich wygodę i cenny czas. Doskonałym tego przykładem jest chociażby wprowadzenie składania deklaracji podatkowych PIT przez internet. To spore udogodnienie zyskało już wielu zwolenników. System składania takich e-deklaracji odbywa się bowiem bez konieczności kwalifikowanego podpisu elektronicznego. To właśnie konieczność jego zakupu była wcześniej główną przyczyną niskiej popularności takich rozliczeń.
Ogólnopolska akcja składania pit-ów za pośrednictwem internetu weszła w życie stosunkowo niedawno, bo od kwietnia 2009 roku – tuż po wprowadzeniu nowelizacji ordynacji podatkowej oraz stosownego Rozporządzenia Ministra Finansów. Dotyczy ona zarówno dokumentu PIT-37 (dla osób osiągających dochody między innymi z tytułu umowy o pracę), jak i PIT-36 (prowadzenie własnego biznesu), PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39.
Interaktywny formularz, za pomocą którego istnieje możliwość wypełnienia i wysłania corocznego zeznania podatkowego, każdy podatnik może pobrać ze strony internetowej www.e-deklaracje.gov.pl. To właśnie tam znajdzie on wszelkie wskazówki jak prawidłowo wypełnić taką deklarację. Mogą z nich korzystać nie tylko podatnicy rozliczający się indywidualnie, ale również wspólnie z małżonkiem. W tym ostatnim przypadku jeden z małżonków musi jednak wydać odpowiednie upoważnienie drugiemu z nich do złożenia deklaracji podatkowej w jego imieniu (pełnomocnictwo w formie papierowej na druku UPL-1).
Dowodem, a zarazem potwierdzeniem terminu złożenia zeznania podatkowego przez internet jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Każdy podatnik rozliczający się w ten sposób otrzymuje je po prawidłowym wypełnieniu i przesłaniu swojego zeznania.