Jak wybrać ubezpieczyciela?

agentPrzy zwieraniu umowy z Towarzystwem Ubezpieczeniowym, należy zawsze zwrócić uwagę na pewne kruczki prawne i kroki podejmowane przez firmy, które dążą do najkorzystniejszego dla siebie sporządzenia polisy. Często trzeba Im patrzyć na ręce również przy wypłacaniu odszkodowania, dlatego warto poznać popularne pułapki ubezpieczeń.

Treść umowy – Zapoznanie się z nią i zrozumienie jej ma nadrzędne znacznie. Choć konstruowane są w sposób dość zawiły i trudno przyswajalny, nie powinieneś wstydzić pytać się o jakiekolwiek niejasności, a tym bardziej rezygnować z czytania! Wszystkie postanowienia zawarte w polisie (bez względu na to czy o nich wiesz, czy nie) w momencie jej podpisania są prawomocne. Pamiętaj Ignorantia iuris nocet, czyli Nieznajomość prawa szkodzi. Jeżeli podpiszesz umowę, bez zapoznania się z nią, możesz się narazić na koszty, lub nie pełny zwrot ubezpieczania (np. wyłączenie spłaty VAT-u)
Prawa i obowiązki – Każda umowa ma dwie strony, które mają określone prawa i obowiązki. Poznaj prawa i obowiązki, tak swoje, jak i ubezpieczalni. Dzięki temu będziesz wiedział, jakie kroki podejmować, by mieć pełnię praw, oraz będziesz wiedział dokładnie w jakim obrębie może poruszać się ubezpieczyciel. W razie wątpliwości nigdy nie gódź się na rozwiązania zaproponowane przez ubezpieczyciela, skorzystaj z (koniecznie!) kompetentnej porady prawnej.

Pamiętaj o niuansach prawnych:

  • Ubezpieczyciel może obniżyć wypłacane odszkodowanie za zbyt szybką jazdę, bez względu czy byłeś sprawcą, czy poszkodowanym w wypadku.
  • Jeżeli strony zawarły między sobą umowę o ratalnym systemie spłaty polisy, to spóźnienie lub nie opłacenie składki zwalnia ubezpieczyciela z obowiązku wypłacenia odszkodowania. Ma to zastosowanie do momentu wpłynięcia pieniędzy na konto ubezpieczyciela. Dlatego w przykładowej sytuacji, gdy termin spłaty upływa w piątek, a przelew zaksięgowano dopiero w poniedziałek, to sobota i niedziela pozostają dniami zwolnionymi od odpowiedzialności.
  • Ubezpieczyciel do umowy często wprowadza pewne haczyki, np. uzyskanie kosztów ubezpieczenia od kradzieży samochodu związane jest z oddaniem kompletu kluczy i dokumentów, których brak jest jednoznaczny z naruszeniem zasad AC.
  • Ubezpieczyciel, często kierowany ceną zamiast drogich części fabrycznych, proponuje zamienniki. Pamiętaj jednak, że przysługuje ci prawo do uzyskania pełnej rekompensaty, więc decyzja w kwestii wymiany części, itp. pozostawiona jest w twoim geście.

W razie wszelkich wątpliwości na polu prawnym kontaktuj się z rzecznikiem praw ubezpieczonych pod adresem: biuro@rzu.gov.pl, lub telefonami tel. 22 333 73 26, tel. 22 333 73 27 faks 22 333 73 29. Szczegóły dotyczące godzin otwarcia oraz dyżurów telefonicznych na www.rzu.gov.pl