Jak obsługuje się kasę fiskalną?

kasaKasa fiskalna to urządzenie powszechnie używane w handlu. Jego najważniejszym zadaniem jest rejestracja sprzedaży oraz rozliczanie i zapisywanie dokonanych transakcji. Mimo wielu obaw prawidłowa obsługa kasy fiskalnej nie jest trudna. Doskonale wiedzą o tym osoby, które to od wielu lat pracują w handlu. O czym warto pamiętać obsługując to urządzenie?

Jakie czynności są wykonywane na kasie fiskalnej?

Kasa fiskalna to od lat sprawdzone urządzenie, z którego korzystanie jest obowiązkowe w poszczególnych gałęziach handlu. Do głównych działań wykonywanych na tego typu urządzeniach należy: bieżąca ewidencja wpłat gotówkowych, obsługa terminalu kart płatniczych, sprawne skanowanie kodów kreskowych za pomocą zainstalowanego czytnika, dokonywanie na życzenie klienta zwrotów, drukowanie raportów dobowych oraz rozliczanie utargu po zakończeniu zmiany.

Niezwykle ważne jest, aby osoba pracująca na kasie poszczególne czynności wykonywała sprawnie oraz szybko. W przeciwnym razie może ona narazić się na ogromne zdenerwowanie klientów oczekujących przy kasie oraz swego szefa.


Bezprzewodowy terminal płatniczy: https://pospay.com.pl/strefa-wiedzy/bezprzewodowy-terminal-platniczy—usprawnienie-pracy-przedsiebiorstw


Sprawna obsługa kasy fiskalnej z czytnikiem

Pierwszym krokiem jaki musi wykonać każdego dnia osoba pracują na takiej kasie fiskalnej jest jej uruchomienie. W zależności od modelu przycisk włączający może znajdować się w różnym miejscu, niemniej zazwyczaj jest on dobrze widoczny. Po uruchomieniu kasy niezbędne jest podanie stanu gotówki. W tym celu należy dokładnie policzyć pieniądze znajdujące się w kasetce, a następnie wprowadzić je w stan urządzenia. Po wykonaniu tej czynności kasa fiskalna jest gotowa do pracy. Wówczas to na ekranie pojawia się zazwyczaj napis „tryb sprzedaży”.

W celu sprzedaży danego towaru kasjer musi zeskanować kod kreskowy za pomocą skanera. Po zeskanowaniu wszystkich produktów zakupionych przez klienta należy podsumować rachunek, klikając w tym celu odpowiedni klawisz i wprowadzić otrzymaną od klienta gotówkę  i wcisnąć klawisz zatwierdzający. Po zakończeniu transakcji następuje wydruk paragonu, natomiast po zakończeniu zmiany należy zawsze wydrukować raport zmiany, który to jest potrzebny podczas rozliczania gotówki. Po zakończeniu pracy należy zawsze wyłączyć kasę poprzez naciśnięcie odpowiedniego przycisku.


Jak działa terminal płatniczy: https://pospay.com.pl/strefa-wiedzy/jak-dziala-terminal-platniczy


O czym warto pamiętać podczas obsługi klienta na kasie fiskalnej?

Obsługując klienta każdy kasjer powinien zawsze pamiętać o tym, aby wydać mu paragon z kasy fiskalnej, a w przypadku płatności kartą również wydruk z terminala płatniczego. Niezwykle ważne jest również postawienie kasy fiskalnej w takim miejscu, aby klient dobrze widział wyświetlacz oraz operację drukowania paragonu. Zazwyczaj każdy pracownik przed przystąpieniem do pracy jest dokładnie szkolony z obsługi tego urządzenia. Wykonywanie podstawowych czynności na kasie zazwyczaj nie sprawia zbyt dużej trudności, niemniej nieco bardziej skomplikowane może okazać się dokonywanie zwrotów towaru czy wydruk poszczególnych raportów. Warto zawsze pamiętać o tym, że praca na kasie fiskalnej wiąże się z z dużą ilością gotówki, zatem nie można pozwolić sobie na popełnienie błędów.


Małe kasy fiskalne: https://pospay.com.pl/strefa-wiedzy/male-kasy-fiskalne-i-mobilne-drukarki-fiskalne