Kasy fiskalne są urządzeniami, w kontekście których pada bardzo wiele rozmaitych określeń. Fiskalizacja jest jednym spośród nich. Polega ona na tym, że pamięć fiskalna w kasie zostaje aktywowana. Do tego modułu zostaje wówczas na trwałe wprowadzony NIP podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Od tej chwili wszelakie transakcje dokonywane na kasach są rejestrowane, a ponadto zachodzi także konieczność odprowadzania z tego tytułu podatków. Mówi się wtedy, że opisywane tutaj urządzenia pracują w tak zwanym fiskalnym trybie.
Kasy fiskalne przeciętnemu klientowi kojarzą się z urządzeniami drukującymi paragony. Jeśli klient chce zwrócić towar, posiada dowód zakupu i wszystko w tym zakresie jest z jego strony dopełnione, wówczas dla niego to nie problem. Z punktu widzenia sprzedawcy wygląda to jednak inaczej, ponieważ każda taka sytuacja jak ta opisana powyżej wymaga sporządzenia odpowiedniej dokumentacji. Zmieniać trzeba cały raport dobowy. Generalnie rzecz biorąc, jest to naprawdę bardzo wiele pracy, głównie papierkowej.
Producenci kas fiskalnych muszą ściśle przestrzegać wytycznych opracowanych przez Ministerstwo Finansów. Żaden model nie zostanie dopuszczony do sprzedaży, jeżeli nie przejdzie odpowiednich testów i nie uzyska certyfikatu homologacji. Wytyczne dotyczące kas fiskalnych są bardzo szczegółowe i trzeba ich skrupulatnie przestrzegać. Dotyczą one w głównej mierze warunków konstrukcyjnych, doboru oprogramowania, akumulatorów i tym podobne. Kasę trzeba sprawdzić pod każdym jednym względem, na przykład jak reaguje na brak papieru.
Kasy fiskalne znakomitej większości osób kojarzą się z tym, że po zrobieniu zakupów dostaje się paragon od sprzedawcy. Klienci zabierają paragony albo też niekoniecznie – różnie to w praktyce wygląda. Tymczasem takie podejście, że paragon się zostawia to bardzo poważny błąd. Dlaczego? Bo jest to podstawa do przyjęcia ewentualnej reklamacji. Jeżeli klient nie przyniesie wraz z towarem, który chce oddać paragonu, to jego reklamacja jest całkowicie bezpodstawna i sprzedawca nie ma obowiązku jej uznawania.
Kasy fiskalne są urządzeniami elektronicznymi, w których zastosowanie znajdują odpowiednie mechanizmy drukujące. Mówiąc zaś precyzyjniej, mówi się tutaj o dwóch rodzajach takich mechanizmów. Jednym spośród nich jest drukarka igłowa. Określana jest ona również mianem mozaikowej. Charakteryzuje się ona między innymi tym, że chodzi dość głośno, nie mniej jednak z drugiej strony uzyskany dzięki niej druk jest naprawdę bardzo trwały. To z kolei jest bardzo ważne i przydaje się w szczególności w przypadku rozmaitych kontroli.
Kasy fiskalne podzielić można na kilka rodzajów. W tym względzie wymienić można między innymi kasy ECR. ECR to skrót od anglojęzycznego wyrażenia Electronic Cash Register, co w tłumaczeniu na język polski oznacza dokładnie tyle, co kasa elektroniczna. Są one urządzeniami zintegrowanymi, które nadają się do instalacji w sklepie. Są one zaplombowane, a jeśli chodzi o ich możliwości w zakresie rozbudowy, to są one w wysokim stopniu ograniczone. Zazwyczaj gdy nastąpi ich fiskalizacja, to rozbudować się ich już nie da.
Kasy fiskalne mają do siebie między innymi to, że z każdego jednego dnia roboczego podmiot gospodarczy posiadający takową kasę ma obowiązek się rozliczyć. W tym właśnie celu sporządzany jest tak zwany dobowy raport fiskalny. Trzeba pamiętać o tym, że wszelakie transakcje, które zostaną w nim uwzględnione są na stałe wpisane do fiskalnego modułu. Usunięcie ich stamtąd bądź dokonanie w tym zakresie jakichkolwiek zmian jest jak najbardziej możliwe, ale nie jest to wcale tak proste, jak mogłoby się wydawać.
Ministerstwo Finansów. Nie mniej jednak istnieją takie towary, w przypadku których wysokość obrotów nie ma najmniejszego znaczenia. Najlepszymi przykładami takich właśnie towarów są papierosy oraz alkohol. Kasy fiskalne są obligatoryjne dla wszystkich podmiotów gospodarczych prowadzących sprzedaż tych właśnie produktów.