Aby zrozumieć, czym jest makroekonomia i mikroekonomia, na samym początku trzeba dowiedzieć się czym jest sama ekonomia. Ekonomia jest dziedziną nauki zajmującą się wytwarzaniem, rozprowadzaniem i konsumpcją dóbr. Mówi o racjonalnym wykorzystaniu przez jednostkę i społeczeństwo różnych zasobów. Samo pojęcie zasobów zaś nie odnosi się wyłącznie do spraw finansowych, ale też do wszystkich innych pokładów, na przykład zasobów kapitału ludzkiego. Racjonalne wykorzystanie ma natomiast prowadzić do pomnażania tych dóbr.
Mikroekonomia i makroekonomia są głównymi działami ekonomii. Mikroekonomia poświęcona jest badaniom nad indywidualnym zachowaniem konsumentów, a także rynków i poszczególnych przedsiębiorstw. Poddaje ona szczegółowej analizie decyzje dotyczące sprzedaży i zakupów różnych towarów przez te jednostki. W mikroekonomii państwo bądź tez gospodarka nie jest pojmowana jako jeden, nierozłączny organizm, a zbiorem podmiotów podejmujących swoje własne decyzje. Uznaje się tutaj autonomię każdego człowieka, przedsiębiorstwa czy też rynków.
Makroekonomia jest z kolei pewnego rodzaju przeciwieństwem w stosunku do mikroekonomii. Tu uznaje się, że gospodarka jest czymś ogólnym, nierozerwalnym, jest ona całością, której poszczególne elementy działają we współpracy. Najważniejszym tematem dla tego działu ekonomii jest podział i tworzenie narodowego dochodu oraz pojęcia takie jak bezrobocie, bilans płatniczy, inflacja i inwestycje. W makroekonomii istotna jest gospodarka poszczególnych państw i światowa, a także zależności występujące między nimi. Poprze obserwację wszystkich tych powiązań, makroekonomia jest w stanie przewidzieć tendencje rozwojowe dla ogólnej gospodarki światowej i dla konkretnego państwa.